ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ

 

 

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

İnşaat Teknolojisi Programı, Sorgun Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2013 yılında açılarak 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. İnşaat Teknolojisi programın amacı, mimari projeyi yorumlayıp, uygulayabilen, gerektiğinde proje tasarımı ve çizimini yapabilen, bilgisayarı iyi kullanabilen, özellikle mimari-betonarme konularında paket programlarla tasarım ve çözümleme yapabilen, inşaat malzemelerini tanıyan ve özelliklerini iyi bilen, metraj, hakediş düzenleyebilen, arazi ölçümü yapabilen teknikerler yetiştirmektir

KABUL VE KAYIT KOŞULLARI

ÖSYM tarafınca belirlenen meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olanlar sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, mesleki ve teknik eğitim bölgeleri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilin de yerleşebilirler. Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacak kişiler ise “YGS-1’’ puanı ile yerleşebilirler.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Aldığı dersleri ve meslek stajlarını başarı ile tamamlayanlar ön lisans programından mezun olurlar. İnşaat Teknolojisi programı mezunları ‘İnşaat Teknikeri’ ünvanını alarak iş hayatına atılabilirler. Eğitimine devam etmek isteyenler ise DGS sınavına girerek Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerine geçiş yapabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI ve İŞ BULMA OLANAKLARI

  • Resmi kurumlar
  • Yapı İşleri Dairesi olan tüm kurum veya kuruluşlar,
  • Mühendislik ve Mimarlık büroları,
  • Müteahhitlik firmaları ve şantiyeler,
  • Yapı Denetim firmaları ve laboratuvarları,
  • Beton Santrallerinde,
  • Bilgisayar ile çizim, tasarım ve imalat yapılan firmalarda teknik eleman olarak çalışabilirler.